commons.wikimedia.org |
Bluszczyk kurdybanek jest rośliną wieloletnią, kwitnie wiosną i latem. jest używany w ogrodzie jako roślina okrywowa. Szybko się rozprzestrzenia i jest dość inwazyjny dlatego należy się dobrze zastanowić zanim przyniesiemy go do ogrodu.
Glechoma hederacea w kuchni i medycynie naturalnej
części używane: liście.Działanie: ściągające, wykrztuśne, moczopędne, przeciw nieżytowi.
Smak bluszczyku jet miętowo-cierpki. Ze świeżych lub suszonych liści możemy przyrządzić napar. W tym celu liście należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 10 minut. Napar pijemy z miodem lub cytryną.
Liście kurdybanku są bogate w witaminę C. Młode liście można dodawać do sałatek lub gotować jak szpinak. Zanim do produkcji piwa zaczęto używać chmielu aby poprawić jego smak dodawano kurdybanek.
W XVII wieku w Europie i Ameryce Północnej używano go jako panaceum na wszelkie choroby. W czasach współczesnych bluszczyk kurdybanek zaleca się przy problemach z zatokami, kaszlu, zapaleniach oskrzeli, szumu w uszach, biegunkach, hemoroidach i przy zapaleniu pęcherza moczowego.
Kurdybanek znajduje zastosowanie również we wszelkiego rodzaju rytuałach miłosnych, przywraca sen, pomaga w medytacji.
Osoby z chorą wątrobą lub chorymi nerkami oraz kobiety w ciąży lub karmiące nie powinny stosować bluszczyku kurdybanku ze względu na niewielką zawartość pulegonu.
---
Źródła:
Powyższy post został opublikowany tylko w celach informacyjnych. Zawsze(!) zachowuj należytą ostrożność przy stosowaniu ziół i dzikich roślin oraz upewnij się czy zostały one poprawnie identyfikowane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz