23 kwietnia 2014

Chwasty jadalne: Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

commons.wikimedia.org
Bluszczyk kurdybanek jest dość pospolitą rośliną. Najczęściej możemy go spotkać w zacienionych miejscach pod drzewami lub pod żywopłotami. Występuje w całej Europie oraz południowo-zachodniej Azji. Występuje również w Ameryce Północnej, do której został sprowadzony z Europy przez pierwszych osadników, którzy używali go do celów leczniczych oraz kulinarnych. jest często mylony z Jasnotą purpurową (Lamium purpureum L.)


Bluszczyk kurdybanek jest rośliną wieloletnią, kwitnie  wiosną i latem. jest używany w ogrodzie jako roślina okrywowa. Szybko się rozprzestrzenia i jest dość inwazyjny dlatego należy się dobrze zastanowić zanim przyniesiemy go do ogrodu.

Glechoma hederacea w kuchni i medycynie naturalnej

części używane: liście.
Działanie: ściągające, wykrztuśne, moczopędne, przeciw nieżytowi.

Smak bluszczyku jet miętowo-cierpki. Ze świeżych lub suszonych liści możemy przyrządzić napar. W tym celu liście należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 10 minut. Napar pijemy z miodem lub cytryną.

Liście kurdybanku są bogate w witaminę C. Młode liście można dodawać do sałatek lub gotować jak szpinak. Zanim do produkcji piwa zaczęto używać chmielu aby poprawić jego smak dodawano kurdybanek.

W XVII wieku w Europie i Ameryce Północnej używano go jako panaceum na wszelkie choroby. W czasach współczesnych bluszczyk kurdybanek zaleca się przy problemach z zatokami, kaszlu, zapaleniach oskrzeli, szumu w uszach, biegunkach, hemoroidach i przy zapaleniu pęcherza moczowego. 

Kurdybanek znajduje zastosowanie również we wszelkiego rodzaju rytuałach miłosnych, przywraca sen, pomaga w medytacji.

Osoby z chorą wątrobą lub chorymi nerkami oraz kobiety w ciąży lub karmiące nie powinny stosować bluszczyku kurdybanku ze względu na niewielką zawartość pulegonu.

---
Źródła:

Powyższy post został opublikowany tylko w celach informacyjnych. Zawsze(!) zachowuj należytą ostrożność przy stosowaniu ziół i dzikich roślin oraz upewnij się czy zostały one poprawnie identyfikowane.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...