24 kwietnia 2014

Chwasty jadalne: Jasnota purpurowa (Lamium purpureum L.)

foto: commons.wikimedia.org
Jasnota purpurowa, tak pospolita, że aż żałosna. szczerze mówiąc kojarzy mi się z nieciekawymi miejscami - wilgotnymi, brudnymi, opuszczonymi. Ten pospolity chwast okazuje się być przydatny w ziołolecznictwie lub jako dodatek do potraw.


Jasnota występuje w Europie oraz w Azji zachodniej. najlepiej rośnie na terenach zacienionych i wilgotnych. Lubi łąki i obrzeża lasu. W sprzyjających warunkach może osiągać 30 cm wysokości. Łatwo ją pomylić z Jasnotą różową (Lamium amplexicaule).

Lamium purpureum w kuchni i medycynie naturalnej

Części używane: liście, łodygi i kwiaty
Działanie: ściągające, napotne, moczopędne i przeczyszczające.


 Z suszonych lub świeżych liści przyrządza się napar, który działa łagodnie przeczyszczająco. W tym celi zalej liście wrzątkiem i parz prze 10 minut. Napar ze Świeżych liści może być stosowany jako kompres lub okład łagodzący otarcia skóry oraz drobne zranienia.

Jasnota purpurowa jest bogata w żelazo, witaminy i błonnik. Można go spożywać na surowo jako dodatek do sałatek lub ugotować.

Smażona Jasnota purpurowa na maśle z cebulą i czosnkiem

Składniki:
  • 350 g liści i kwiatów jasnoty purpurowej, białej i różowej (każdej osobno lub w miksie)
  • 60 g masła
  • posiekany pęczek szczypiorku
  • 2 ząbli posiekanego czosnku
  • kilka gałązek posiekanego tymianku
  • liście posiekane z dwóch gałązek mięty
  • 1 drobno posiekana cebula
  • sól i pieprz do smaku
Masło roztopić na patelni. Dodajemy cebulę i czosnek. Smażymy aż do zeszklenia cebuli. Dodajemy zioła oraz liście jasnoty. Smażymy do momentu zwiędnięcia liści. następnie dodajemy kwiaty i smażymy minutę. Podajemy od razu po przyrządzeniu.

---
Źródła:

Celtinet recipes
Path to Sustainable living

Powyższy post został opublikowany tylko w celach informacyjnych. Zawsze(!) zachowuj należytą ostrożność przy stosowaniu ziół i dzikich roślin oraz upewnij się czy zostały one poprawnie identyfikowane.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...