14 maja 2014

Barwinek (Vinca minor) poprawia krążenie mózgowe i pamięć

Barwinek to roślina, często wykorzystywana w ogrodach jako roślina okrywowa . W stanie dzikim  jest w naszym kraju rzadko spotykana dlatego Barwinek został objęty częściową ochroną.  Lubi żyzne, kwaśne gleby bogate w wapń. Dobrze rośnie na stanowiskach zacienionych.W ziołolecznictwie barwinek ma działanie podobne do Miłorzębu japońskiego. Do celów leczniczych używa się wszystkich części rośliny: łodyg, liści, korzeni i kwiatów.

Vinca minor
barwinek Pobudza krążenie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia
przepływ krwi do tkanek. Zmniejsza niepokój, łagodzi bóle głowy i szum w uszach. dzięki tym właściwością można go stosować w celu zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się komórek mózgowych. Barwinek zawiera również duże ilości garbników co sprawia, że działa ściągająco i może być stosowany do zatrzymania krwawienia. Pomocniczo pomaga przy biegunkach i bólu gardła.

Inne znane właściwości Barwinka to:
- przeciwbólowe
- przeciwbakteryjne
- przeciwzapalne.

Zewnętrznie napar i okłady z Barwinka pomagają przy gojeniu się ran i owrzodzeniach.

Preparaty z barwinka jako suplementy diety można zakupić również w aptece.


OSTROŻNIE: barwinek jest rośliną lekko trującą. Objawami zatrucia są: zmniejszenie ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca i oddychania

---
Źródła:
wikipedia.org
Lesser Periwinkle - Vinca minor
PFAF - Vinca Minor 

Powyższy post został opublikowany tylko w celach informacyjnych. Zawsze(!) zachowuj należytą ostrożność przy stosowaniu ziół i dzikich roślin oraz upewnij się że zostały one poprawnie zidentyfikowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...