26 kwietnia 2014

TOP: fermentowana żywność, która zachowa cię przy zdrowiu

Żywność fermentowana tak popularna w naszym kraju jest dopiero w zachodnim świecie odkrywana. Wiele razy widziałem jak amerykanie krzywili się na widok kefiru lub kwaśnego mleka, o kiszonej kapuście nie ma nawet co wspominać. Teraz nawet fermentowany czosnek stał się modny i... w cenie.


Jak powstaje fermentowana żywości?

Podczas fermentacji mikroorganizmy takie jak bakterie, drożdże i grzyby przetwarzają węglowodany oraz białka na substancje odżywcze. W procesie fermentacji przez mikroorganizmy wydzielany jest kwas mlekowy, kwas octowy, witaminy, kwasy omega-3 oraz probiotyki i minerały. Żywność poddana fermentacji jest bogatsza w składniki odżywcze oraz jest łatwiej strawna.

Dlaczego warto jeść przefermentowaną żywność

 Przefermentowana żywność poprawia ogólny stan naszego zdrowia. Dzięki zawartym w niej kultura bakteriom poprawiają kondycję jelit, wspomagają trawienie, wzmacniają odporność oraz układ nerwowy.  Przefermentowana żywność jest bogata w łatwo przyswajalne składniki odżywcze takiej jak witaminy z grupy B, szczególnie w witaminę B12, kwasy tłuszczowe oraz kwas mlekowy.

TOP 6 fermentowanej żywości:

  1. Jogurt i kefir. Powstaje z mleka. Jest źródłem kwasu mlekowego oraz wielu witamin, białka i wapnia.
  2. Kapusta kiszona. Bardzo popularna w naszym kraju i prosta do przygotowania, wystarczy tylko kapusta i sól. Wielu ludzi ma trudności ze strawieniem kapusty i nie powinno jej jeść w stanie surowym. Fermentacja sprawia, że staje się łatwiejsza do strawienia. Kiszona kapusa jest źródem witaminy C.
  3. Ogórki kiszone. Podobno woda z ogórków kiszonych jest dobra na kaca. Ogórki kiszone są świetnym dodatkiem do różnych dań. Bywa, że są mylone z korniszonami.
  4. Kombucha. Powstaje z przefermentowanej czarnej herbaty. zawiera bogatą florę bakteryjną korzystną dla układu pokarmowego, kwas mlekowy, kwas octowy, kwas glukozowy, galusan epigalokatechiny, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Ocet z kombuchy jest stosowany jako zamiennik octu jabłkowego
  5. Ocet. jest uzyskiwany z fermentacji wina, jabłek, herbaty, itp. Jest produktem ubocznym powstającym podczas hodowli bakterii
  6. Twaróg. Uzyskujemy go z zsiadłego mleka.
Żywność fermentowana jest tania i prosta do wytworzenia w każdym domu. Jeśli nie przywykłeś jeszcze do fermentowanej żywności a chcesz ją wprowadzić do swojego jadłospisu pamiętaj aby z początku nie przesadzać z ilością. Daj czas swojemu organizmowi na przywyknięcie do niej a wtedy będzie ona pracować na jego korzyść.

Jeśli możesz udostępniaj ten post gdzie tylko możesz i chcesz. Poszerzajmy horyzonty.

---
Źródła:
grandfooding.pl
body-in-balance.org
earthempress.com

 Powyższy post został opublikowany tylko w celach informacyjnych. Zawsze(!) zachowuj należytą ostrożność przy stosowaniu ziół i dzikich roślin oraz upewnij się czy zostały one poprawnie identyfikowane.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...