3 maja 2014

Kokorycz (Corydalis DC.) jako środek przeciwbólowy

Kokorycz należy do roślin z rodziny makowatych. Występuje przede wszystkim na półkuli północnej a największe zróżnicowanie osiąga w Chinach, gdzie stwierdzono 357 gatunków. Kokorycz jest wykorzystywana szczególnie w medycynie chińskiej jako środek przeciw bólowy. Badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że kokorycz może być skuteczna w leczeniu bólu wywołanego przez zimno (np. zawianie pleców) i może pomóc w blokowaniu i zapaleniu nerwu bólu.

Kokorycz działa podobnie jak popularne środki przeciw bólowe, blokuje sygnały bólowe przesyłane do mózgu. W porównaniu ze środkami przeciw bólowymi nie prowadzi do uzależnień i może być stosowana w leczeniu przewlekłym.

Corydalis można zakupić w chińskich sklepach zielarskich w formie kapsułek. Jest bezpieczna dla zdrowych dorosłych. Eksperci jednak zalecają aby była stosowana tylko w uzasadnionych przypadkach. Może wchodzić w interakcje z lekami nasennymi, uspakajającymi, lekami na raka, i przeciw arytmicznymi. Kokoryczy nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące jak i ludzie cierpiący na arytmię serca.  Zanim zaczniemy przyjmować kokorycz należy skonsultować się z lekarzem.


---
 Źródła:
wikipedia.org
blog.doctoroz.com

Powyższy post został opublikowany tylko w celach informacyjnych. Zawsze(!) zachowuj należytą ostrożność przy stosowaniu ziół i dzikich roślin oraz upewnij się czy zostały one poprawnie zidentyfikowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...